تبلیغات
فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز
گروه حقوقی وآموزشی نسیم عدل - نظریه مشورتی نشستهای قضایی قوه قضائیه:اعمال مجازات برای اشخاص حقوقی

 

نظریة مشورتی نشستهای قضایی قوه قضائیه:

نظریه شماره 983/92/7 92/5/29

به موجب ماده 20 ق م ا مصوب 1/2/92- اعمال مجازات هایی در مورد شخصیت حقوقی قابل تعیین و اجرا است و در مورد شخصیت حقیقی مدیرانی که در هیأت شخصیت حقوقی مرتکب جرم شده، تعقیب کیفری آنان برابر ماده 43 ق م ا مذکور بلامانع است.

سئوال نظر به اینکه برای اشخاص حقوقی براساس مواد 20 و 143 ق جدید مجازات اسلامی مسئولیت کیفری لحاظ شده است بر این اساس چنانچه یک تصادف رانندگی به وقوع بپیوندد که منجر به قتل غیرعمدی شود و مقصر تصادف شهرداری شناخته شود شهردار از حیث جنبه عمومی و شهرداری از حیث جنبه خصوصی بزه مسئولیت کیفری خواهند داشت ولی چنانچه تصادف منجر به صدمه بدنی شود . شهرداری فقط از حیث تسبیب مسئولیت پرداخت دیه را برعهده خواهد داشت و مسأله ای که در این خصوص وجود دارد این است که در صدمه بدنی که موضوع فاقد جنبه عمومی بوده و شهرداری فقط مسئولیت پرداخت دیه را برعهده دارد در مرحله دادسرا نحوه رسیدگی چگونه خواهد بود؟ تفهیم اتهام و صدور قرار تأمین کیفری نسبت به شخص حقوقی قابل اعمال است یا خیر؟ یا اینکه در اینها نیز باید تفهیم اتهام و صدور قرار تأمین کیفری نسبت به شهردار صورت بگیرد؟ با توجه به اینکه محکومیت نسبت به شهرداری صادر خواهد شد به نظر صحیح نمی باشد همچنین در صورت عدم تفهیم اتهام و عدم صدور قرار تأمین کیفری پرونده با صدور قرار مجرمیت و کیفر خواست می بایست به دادگاه ارسال گردد یا اینکه پرونده با گزارش دادسرا به دادگاه ارسال شود؟

نظریة شماره 921/92/7- 92/5/22

نظریة مشورتی شماره 975/92/7- 92/5/28

سئوال: در مورد اتهام شخصیت حقوقی نحوه تفهیم اتهام و صدور قرار تأمین چگونه است؟

جواب: به موجب ماده 20 ق م ا مصوب 1/2/92 اعمال مجازات هایی در مورد شخصیت حقوقی قابل تعیین و اجرا است و در مورد شخصیت حقیقی مدیرانی که در هیأت شخصیت حقوقی مرتکب جرم شده، تعقیب کیفری آنان برابر ماده 43  م ا مذکور بلامانع است. تاریخ : جمعه 1392/10/27 | 21:49 | نویسنده : ذلفا مرزی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.